Museisamlingar till inspiration och utveckling
Aktuellt
Du kanske har sett att vi har ett pågående samarbete med Ulrika Lundmark, känd under namnet Pieljestickan, där hon med inspiration ur våra samlingar tar fram stickmönster som vi kan sälja i butiken?
På Silvermuseet förvaltar vi vårt gemensamma kulturarv, vilket vi ska tillgängliggöra för allmänheten. Det kan vi göra på olika sätt, exempelvis genom våra utställningar, föreläsningar och pedagogiska program. Men vi letar ständigt nya sätt att nå ut med kunskapen som finns i samlingarna.
Och det tycker vi samarbetet med Ulrika är ett utmärkt exempel på! Hur lokal förankring tillsammans med material ur våra samlingar kan bidra till att vidareutveckla ett gemensamt arv och sprida det till en bredare allmänhet. Med vördnad och respekt har Ulrika gått genom vantar i samlingarna, hämtat inspiration och testat sig fram till nya mönster och nya färgkombinationer. Med fingertoppskänsla har hon sedan gett namn som speglar historien och de som tillverkat vantarna.
Nu ser vi fram emot fler mönster där inspirationen har hämtats här, så att vantar som ligger och vilar i våra magasin får fortsätta leva genom nya mönster, nya stickare och händer som får hållas varma av vår gemensamma kulturhistoria.










