Gå direkt till textinnehållet

11/6 kl.14.00. Öppning av utställningen Länge leve Laisvall

Ett bildmontage av samma vy, där vänstra sidan är sommartid och högra sidan vintertid. Mitt i bilden går en grusväg, till vänster om vägen står några likadana hus på rad. Till höger är det skog. I bakgrunden syns berg och en sjö.

Laisvall, gruvsamhället som växte fram i skogslandet vid Laisan. Som under sin storhetstid hade bio, affärer, kaféer och ett rikt kulturliv. Ett samhälle med en rik historia, men som lätt glöms bort när dess grundfunktion inte längre finns. I utställningen ”Länge leve Laisvall” vill vi därför lyfta berättelsen om det före detta gruvsamhället, för den är viktig – inte bara för Arjeplog, men för hela Sverige.

Vad: Öppning av utställningen Länge leve Laisvall
Var: Polstjärnan och Östan
När:
Torsdag 11/6 kl. 14.00

För de som är bekant med Laisvalls historia, eller kanske närmare gruvepokens slut med nedläggning och avveckling, klingar nog utställningens namn bekant. Och alldeles riktigt anspelar vi på det mer eller mindre berömda citatet länge leve laven, vilket Björn Lestander sa vid det första, misslyckade försöket att spränga laven.

I utställningen som bygger på material ur projektet Röster och bilder ur bl.a. Bolidens bildarkiv får Laisvall åter glänsa. Genom de personliga berättelserna och upplevelserna får utställningen liv, och det rika bildmaterialet berättar om både människorna, samhället och gruvverksamheten.

Program för öppnandet av utställningen kommer längre fram.

Utställningen visas från juni 2026 till utgången av 2027.